Laboratoria to jedne z najbardziej szczególnych placówek, w których zawsze wiele się dzieje. Nie ukrywajmy, ale bez względu na specjalizację danego laboratorium, pracownicy tam pracują w warunkach podwyższonego ryzyko. Mowa tu chociażby o tym, że codziennym obcowaniu z odczynnikami chemicznymi- które mogą być niebezpieczne dla dla zdrowia, a także o badaniu zakaźnych próbek, które są np. pobrane od ciężko chorych pacjentów ze szpitala. Nic wiec dziwnego, że każdy pracownik laboratorium jest odpowiednio przeszkolony i przygotowany do pracy w- nie ukrywajmy- trudnych i niesprzyjających warunkach. Wobec tego muszą oni mieć również dostęp do wszelakich sprzętów, które nie tylko im tą pracę umożliwią, ale jednocześnie sprawią także, że będzie ona o wiele bardziej bezpieczna. Warto zauważyć jednak, że każdy sprzęt w laboratorium będzie eksploatowany w wyjątkowo intensywny sposób. Nic więc dziwnego, że trzeba będzie o niego odpowiednio zadbać. Jak więc można to zrobić?

Czyszczenie i dezynfekcja jako niezbędne minimum dbania o sprzęt laboratoryjny

Z pewnością każdy pracownik laboratorium wie, że podstawą dbania o sprzęty jak np. dygestoria laboratoryjne czy komory laminarne jest nic innego jak ich regularne czyszczenie i dezynfekcja. Ten proces powinien odbywać się na zakończenie całego dnia pracy i powinien być przeprowadzany z wykorzystaniem odpowiednich i dedykowanych temu środków. Oczywiście pracownicy powinni w dalszym ciągu pamiętać o tym, by zachować niezbędne środki ochrony i bezpieczeństwa, gdyż środki do czyszczenia i dezynfekcji sprzętu laboratoryjnego często są żrące w kontakcie ze skórą i mogą wydzielać toksyczne opary. Jednocześnie to właśnie dzięki ich pomocy można doprowadzić sprzęt laboratoryjny do stanu używalności. Jest to więc podstawowa kwesta, jeśli zależy nam na długim i bezpiecznym działaniu wszystkich urządzeń, jakie się obecnie w laboratorium znajdują.

Serwis sprzętów laboratoryjnych to wymagana konieczność

Serwis sprzętu laboratoryjnego to standardowy proces, który pomoże zachować każde urządzenie w dobrym stanie. Intensywna eksploatacja znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia awarii czy usterek, które mogą wpłynąć w niekorzystny sposób nie tylko na działanie, ale także i na samą żywotność sprzętu. Warto więc zadbać o to, by każde z nich było regularnie przeglądane i sprawdzane pod kątem poprawnego działania, przez doświadczonych fachowców. Wówczas usuną oni każdą awarię i co najważniejsze, nie doprowadzi ona do przestojów w pracy laboratorium, co jest z pewnością najważniejsze.

Masz pomysł na ciekawy artykuł?

Wciąż szukam nowych tematów, które warto poruszyć. Masz pomysł? Kliknij niżej i skontaktuj się z nami!

Zobacz ostatnio dodane wpisy